Légúti problémák orvoslása fitoterápiával - nemcsak ősszel-télen
Szeretnék nektek segítséget nyújtani így az ősz kapcsán abban, hogy hogyan tudjátok a fitoterápia, a gyógynövények segítségével a légúti problémákat orvosolni. Vegyük hát sorra.
KÖHÖGÉS
A köhögés kórtana: A köhögés célja a légutak megtisztítása a váladéktól, a mikrobáktól és az irritáló anyagoktól. A köhögési reflex zárt hangrésben történő erőteljes kilégzés. A köhögés általában nem önálló betegség, hanem más betegségek tüneteként jelentkezik. A köhögés tünete lehet az influenzának, a felsőlégutak meghűléses betegségének, megfázásnak vagy fertőzésnek.
Tünete: megjelenhet a TBC-ben, a COPD-ben, tüdőgyulladásnál, refluxos problémánál. Az allergia és a dohányzás is okozhat köhögést, de jelentkezhet stresszes időszakban, pszichés, vagy idegrendszeri zavarok esetén is.
A köhögés jellemzői:
- lehet akut (kevesebb, mint három hete tart), vagy krónikus, elhúzódó, rendszeres,
- lehet produktív vagy improduktív, váladékkal járó illetve ún. száraz köhögés,
- jellege meghatározható, jár e fájdalommal, köhécselő vagy ugató, a váladék színe, mennyisége is meghatározó.
Fitoterápiája: A köhögés jellemzőinek segítségével tudjuk az oki és a tüneti terápiát összeállítani.
Gyógytea:
Antibakteriális hatású - a kakukkfű illóolaj timolt
tartalmaz, amelynek 25-75x erősebb az antibakteriális hatása, mint a fenolnak.
Erősítő, roboráló, fertőtlenítő hatás - majoranna,
izsóp, levendula, rozmaring, édeskömény, ánizs, koriander, bazsalikom. Azonos
arányú keverékükből készítünk forrázatot, vagy magában alkalmazzuk
valamelyiket. 1 evőkanál mennyiséget leforrázunk 2 dl vízzel, 20 percig
letakarva áztatjuk, leszűrjük, naponta 2-3 alkalommal 2 dl mennyiséget iszunk
meg belőle.
SZÁRAZ
KÖHÖGÉS
Gyógytea: 2 evőkanálnyi fehérmályva gyökeret 4 dl vízben áztatunk 6-8 órán keresztül, leszűrjük és egy nap alatt 2-3 adagra osztva isszuk meg.
A benne lévő szénhidrátok, nyák típusú hatóanyagok finoman bevonják az irritált felszínt és csökkentik a köhögési ingert. A légúti teákat szabad édesíteni, legjobb, legértékesebb a méz, ezen kívül a gyógynövényes cukorkák.
HURUTOS
KÖHÖGÉS
Fitoterápiája: Az expectoránsok, vagy köptetők a letapadt nyákot segítenek kiüríteni. Kétféle módon hatnak:
- helyi izgatók - hatásukra javul a kiválasztás, szaponinok, mint az édesgyökér, kankalingyökér, ipekakuána.
- illóolajok - 100 % bio kakukkfű, ánizs, édeskömény, kamilla, fenyő és eukaliptusz
Teakeveréke:
5 teáskanál ökörfarkkóró virág, 10 teáskanál édeskömény, 10 teáskanál kakukkfű, 10 teáskanál majoránna. 1 evőkanál mennyiséget 3 percig főzünk 2 dl vízben, majd 15 percig állni hagyjuk, leszűrjük, naponta 2-3 alkalommal mézzel ízesítve isszuk meg.
Ezen kívül gyakran alkalmazott gyógynövények a csipkebogyó, akácvirág, kasvirág, bodzavirág és termés, pemetefű, hársfavirág, szöszös ökörfarkkóró, útifű, martilapu, tüdőfű, homoktövis és a hibiszkusz.
FELSŐLÉGÚTI
HURUT, NÁTHA
Kórtana: A náthát átmeneti immungyengeség, energiavesztés okozza. A szervezetünket mi tudjuk le vagy felépíteni, az energiarendszert, a csakrarendszer, a meridiánok működését befolyásolni, együttműködni a természettel, és megtalálni önvalónkat, mely által a saját életünkbe, életutunkba belehelyezkedhetünk. Ha ez megvalósul, akkor örömteli, boldog életet élünk, s a betegség is elkerüli az embert.
Erre azért térek ki, mert önmagában a stressz, a szenvedéssel teli élet, az idegeskedés okozhat felső légúti tüneteket, hiszen az életünkben oxigénre, azaz szabad térre és a lélek szabadságára van szükségünk. Amikor ez bizonyos mértékben blokkolt, akkor testi szinten a légzésünk is jelzi ezt.
Tünetei: Átmeneti immungyengeség, ezért kezelés nélkül is lehetséges, hogy 3 nap alatt elmúlik. Hosszan tartó stressz esetén a gyógyulási idő kb 1 hét, ha képesek vagyunk pihenni és megnyugodni. Tünetei a vizes orrfolyás, a tüsszögés és a fejfájás.
Van olyan eset, amikor súlyosabbá válnak a tünetek, testi szinten nemcsak a nátha, de a szövődmények is kialakulnak. Tünetei a hőemelkedés, a fejfájás, a sűrű orrváladékozás, fülfájás, orrmelléküreg-gyulladás, arcüreg-gyulladás, stb. A váladék besűrűsödése és sárgás színváltozása jelzi ezt.
Fitoterápiája: a nátha kezelése tüneti terápia, a lélek dolgait kell helyre tenni, ezen kívül gyógyteák, méz, aromaterápia és sok pihenés, megállás egy kis időre, megnyugvás.
Gyógyteák: propoliszos méz teába, propolisz, apróbojtorján, orrcsepp vagy friss menta, illetve eukaliptusz illóolaj szagolgatása, C és D vitamin, az immunrendszer támogatása (sok zöldség és gyümölcs) alkalmazása szükséges. Fontos a pihenés, a higiéné és az elme lecsendesítése.
Gyulladáscsökkentő-lázcsillapító keverék:
10 teáskanál kakukkfű, 10 teáskanál borsmenta, 5 teáskanál kankalinvirág, 5 teáskanál örökfarkkóró virág, 5 teáskanál hársfavirág, 5 teáskanál feketebodza virág. Összekeverjük, majd ebből 1 evőkanálnyi teakeveréket 2 dl vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük, naponta 2-3 alkalommal 2 dl mennyiséget iszunk meg belőle étkezés után.
A levegő és a légutak fertőtlenítésére használjunk eukaliptusz, citrom, fenyő, zsálya illóolajokat aromamécsesben párologtatva. Nagyon fontos, hogy csak 100 % organikus, természetes illóolajakat használjunk. A kémiai úton előállított aroma vagy szintetikus illóolaj mérgező. Természetes, 100 % organikus illóolajokat pld. itt is tudsz vásárolni: itt található.
ARCÜREG-GYULLADÁS
Kórtana: baktériumok okozzák, gyakran visszatérő nátha. A duzzadt nyálkahártya miatt nem tud ürülni a melléküregek váladéka. A szinuszok kivezető csövének elzáródását a duzzadt nyálkahártyán kívül még mechanikai akadály is okozhatja, pld orrsövényferdülés.
Tünetek: feszítő teltségérzés az arcban, lüktető fájdalom, láz.
Fitoterápia és kezelés: Az orrnyálkahártya fertőtlenítése, duzzanat csökkentése átöblítéssel, az átjárhatóság biztosítása, melyre kiváló a diófa tea, a levendula tea és a sós víz. Itt himalája vagy parajdi sóra gondolok. Az asztali sót inkább ne használjuk, ha lehet, ételeinkbe sem.
A felszaporodott váladék kiürítése történhet inhalálás útján kakukkfűvel, borsmenta, szurokfű vagy édeskömény által.
Lokális meleg biztosítására én a jó meleg fürdőt ajánlom, hiszen legjobban a kiizzadás útján tudunk a méreganyagoktól megszabadulni. 2-3 nap jó meleg - amilyen meleget elbírunk - fürdő, azután ágymeleg, jó nagy izzadás, és egy frissítő meleg-hűvös váltakozásával történő zuhanyt javaslok. A meleg és hűvös váltakozása jó hatással van a keringési rendszerre is, szinte életre kelti a szervezetet a felfrissülés.
A javuló hangulatunk pedig egyértelműen a gyógyulás részét képezi.
Belsőleg, tea formájában gyulladáscsökkentő, immunerősítő teák az apróbojtorján, a kakukkfű, a körömvirág, a bodza és a kasvirág.
Növényi hajtások és levelek is alkalmazhatók, ezek a csalán, gyermekláncfű levele (virágzás előtt nem keserű), torma, petrezselyem, metélőhagyma, sóska, vöröshagyma, fokhagyma.
Orrtisztításra ajánlott egy csepp illóolaj vivőolajban, ilyen pld az olivaolaj, ezzel szükséges áttörölni az orrjáratot. Használjunk eukaliptuszt, levendulát, majorannát, mírtuszt, citromot vagy bazsalikomot erre a célra.
TOROKGYULLADÁS
Gyógyteái: kamilla és hársfatea, valamint gyömbér fogyasztása (torokcsakra méregtelenítése). A kamilla szárítja a bőrt, a belső légutakat, így mindenképpen mézzel fogyasszuk.
A gyulladás korai szakaszában gyulladásgátló, fertőtlenítő, összehúzó, baktériumölő keverék elkészítése:
Azonos arányban, azaz 1 teáskanálnyi apróbojtorján, orvosi zsálya, borsmenta, kakukkfű, szurokfű, majoránna szükséges. Összekeverjük, majd 1 evőkanálnyi mennyiséget leforrázunk 2 dl vízzel, 10 percig állni hagyjuk, leszűrjük, és megvárjuk, hogy langyossá váljon. Ekkor gargarizálunk vele. A gargarizálást nem szabad elsietni, legalább 10 percig folytassuk, naponta 3 alkalommal ismételjük meg.
Védőréteg képzése a gyulladásban lévő nyálkahártyán:
Gyógyteát
készítünk, melyhez szükséges 1 teáskanál a következő gyógynövényekből:
fehérmályva gyökere, papsajt virága és levele, valamint lenmag. Összekeverjük,
majd ebből 1 evőkanálnyi drogot 6-8 órán keresztül áztatunk 2 dl hideg vízben,
Ezt a készítményt használhatjuk gargarizálásra, de meg is ihatjuk. Ha mindkét
formában használjuk, akkor kétszeres mennyiséget készítsünk. A gyógyhatás
ezáltal fokozódni fog.
Ezek a leggyakoribb tavaszi és őszi légúti betegségek, melyeket a természet adta gyógynövényekkel is tudjuk önmagunkat és szeretteinket gyógyítani.
Ez az ismertetés a "90 gyógynövénnyel az egészségért" online tanfolyam tananyagából származik. Ha szeretnéd megtanulni az öngyógyítást bármely kórság vagy betegség esetén, szeretettel várlak a tanfolyamra, melyről itt tudsz olvasni.
Jó egészséget kívánok egész évben!
Várnay Krisztina
www.gyogyulj-most.eu